Deacons

Crieve Hall has been blessed with wonderful deacons over the years. There are currently 63 deacons serving.

Name Area(s) of Work
Hunter Alsup Youth Committee, Young Families, Greeters, Teaching
Mark Bates HiStep/Teacher Mentor Program
Justin Battles Security, Outreach
Darren Bennett Education Committee (Nursery-5th)
Jim Bivens AV
Tracy Blair Muslim Outreach
Sam Bohannon Inner City Ministry
Joel Boone Hispanic ministry, Missions
Doug Bradley Duplex maintenance
Scott Burner Transportation to Worship
Ralph Butler Interpreter, Education Committee (Library)
Andrew Dodd Security
Darrell Duncan Finance Committee, Teaching
Jim Farris Benevolence, Missions
Donavon Feenstra Benevolence, Hospital Communion
Tim Frizzell
Dennis Green Monthly Deacons Communication
Jake Guthrie Outreach Committee, Youth Committee, Teaching
Lowell Hagewood Benevolence
Gary Hall Spanish English Classes, Thanksgiving Meals
John Hammond Hospital Communion, Absentees, Help w/ Lindsley Ave. Bible Class
Will Harrison
Cary Hayes Men’s Outreach, Outreach Committee, LEAD, VBS, Teaching
Chuck Higgins Communion, Hearts on Fire
Buford Hoskins Security, Benevolence
Paul Hounshell FaithWorks, Bible Bowl, Teaching
John Hudy Visitation Program, Teaching 12th Grade
Robert Hutcheson Building and Grounds
Bubba Ingram YAC Committee, Building Committee, Deacon Support Committee, Teaching, Marriage Mentoring, Lipscomb/Malawi
Bob Jackson Thanksgiving Outreach
Ron King Bus Maintenance
Kevin Krantz Supervisor – Sunday School (6th-12th), Grief Support Ministry
Joe Legate Count Money 1st Service, Hospital Visits, Usher
Alan Lincoln Benevolence
Ellis Manchester Prison Ministry, Teaching
Josh Mason YAC, Education Committee
Mike McAlister
Jeremy McNutt Security
Timothy McNutt, Jr. Education Committee (7th-12th)
Bill Merry Missions
Ron Morrell Visitor Reporting, Sunday Visitor Cards, French Literature
Larry Morrow Missions
Jim Palmer Education Committee (7th-12th)
Mitchell Parham Education Committee (Director)
Tommy Primm Finance Committee, Youth Committee, Teaching, Coordinate Elmcroft Services
Lester Ralston AV, Education Committee (Sunday School)
Kelly Redd Technology
Armondo Sanchez, Sr. Teaching – Sunday Morning
Jerry Schwieger Bible Correspondence, Tracts, Lost & Found, Bus Driver for Higher Ground
Jeff Scott Worship, Big Singing
Toby Sharpe Worship
Nick Shong Outreach Committee, Security
Don Spicer AV
Steve Tant Building and Grounds
Tim Taylor Nursery
Albert Thweatt HiStep
Robert Underwood Benevolence (semi Retired)
Ray Walden Youth Committee, Hospital Communion, Teaching
Gabe Watson
Ken Wilson Room In The Inn
Lynn Wilson Finance Committee, Communion to Shut-ins
Steve Wilson Special Events, Benevolence
Jacob Winkler Teaching, Preaching, LEAD, Worship, Youth Committee
Eddie Wood Ushers, Collections & Deposits
Gene Wright Missions, Teaching